Full Nominees list: Zim Hip Hop Awards 2020

The 10th annual edition of the Zim Hip Hop Awards is on and the nominees are out. This year the awards being held under the cloud of the Covid_19 pandemic are celebrating a decade of excellence and renewal with the emergence of new amazing talents.

Holy Ten and R.Peels are leading the pack with 7 nominations each.

The ceremony is set for the 12th of December 2020 at the Rainbow Towers HICC.

1. Best Male  

∙ R peels 

∙ Asaph 

∙ Holy ten 

∙ Crooger 

∙ Jungle loco 

∙ Ti gonzi 

2. Best Female  

∙ Phreshy 

∙ Kikky bad ass 

∙ Natasha muz 

∙ Sibo 

∙ Tashamiswa 

∙ Hanna 

3. Best New Comer  

∙ Boynino 

∙ Holy ten 

∙ Rockie doub 

∙ Denim woods 

∙ Kae chaps 

4. Best Hip-Hop Duo/Group 

∙ Crisswiss and the dot 

∙ Hitmusic empire 

∙ Uchiha empire clan 

∙ Cottage 47 

∙ Pathum place 

5. Best Album 

∙ Jungle loco – bata ma streets 

∙ R peels – muchinjiko 

∙ Kikky badass – bloodline 

∙ Pro beats – Twenty five 

∙ Crisswiss and the dot – room 328 bridge view

6. Song of the year  

∙ Asaph ft msiz kay – asipheli moya 

∙ Holy ten – ndaremerwa 

∙ R peels – eke 

∙ Crisswiss and the dot – bad vibes 

∙ Crooger -ginde 

7. Best Producer  

∙ Afro zenda 

∙ Jamal 

∙ Jonn the producer 

∙ Mars on the beat 

∙ P2daoh 

8. Best Collaboration  

∙ Asaph ft msizkay – asipheli moya 

∙ Crooger ft asaph and ti gonzi – ginde 

∙ Crisswiss and the dot – bad vibes 

∙ Boy nino ft emtee – no problems 

∙ Rockie doub vic jita the dawg asaph – monate fela

9. Best Brand Supporting Local HipHop 

∙ Big bass 

∙ Kingsville clothing 

∙ Team legacy 

∙ Hit music empire 

∙ Rednation live 

10. Best Promoter  

∙ Big bass  

∙ Preezo 

∙ Cottage47 

∙ Chap moreno 

∙ Rednation live 

11. Best Diaspora  

∙ Reck 442 

∙ Kap city 

∙ Dimitri and the scarecrow ∙ Neville sigauke 

∙ Mlue jay 

12. Best Radio DJ 

∙ Thorne laroq 

∙ Lady k and Pd the ghost ∙ Mox  

∙ Promethious  

∙ Mic sprinter  

13. Best Gospel Act  

∙ Nta  

∙ Caespedo 

∙ Courtney antipas 

∙ Drummer boy kenny 

14. Best underground  

∙ Mitch uta

∙ Majoer prodi 

∙ Mob figgaz 

∙ Michael chiunda 

∙ Prozac 

15. Best alternative  

∙ Hilzy 

∙ Kae chaps 

∙ Hfiles  

∙ Taylor wayne 

∙ Indigo saint 

16. Best Online Media  

∙ The juice magazine 

∙ Rednation live 

∙ Zimsphere 

∙ zimbuzz 

∙ Keep it real Fridays 

17. Best Journalist.  

∙ cto banks 

∙ Ano shumba 

∙ Takudzwa kadzura  

∙ Bongani inkunzi ndlovu 

∙ Elmond chibaya 

18. hip hop personality of the year 

∙ Soko matemai 

∙ Holy ten 

∙ Pro beats 

∙ Asaph 

∙ R peels 

19. Video Of The Year & Video director of the year  

∙ Takura –its okay not to be ok 

∙ Asaph – asipheli moya

∙ Crooger – ginde  

∙ R peel – andiroya 

∙ Tsg – hona 

20. Best hip hop hustle.  

∙ R peels 

∙ Crooger 

∙ Holy ten 

∙ Kingsville clothing 

∙ Cottage 47 

21. Best hip hop verse (sweet 16 award)  

∙ Soko matemai- level up 

∙ Asaph – ginde 

∙ Michael chiunda- hitlab cypher 

∙ Holy ten – Ndaremerwa 

∙ Ti gonzi – devils a liar 

22. peoples choice 

∙ Holy ten 

∙ R peels 

∙ Ti gonzi 

∙ Asaph 

∙ Probeats 

∙ Takura 

23. Artists of the decade ( announced on the night) notes :